اگر جنین تکان نخورد چکار باید کرد؟

اگر جنین تکان نخورد چکار باید کرد؟

0 دیدگاه 20 دی 1398 چاپ خبر بازدید: 50784
اگر جنین تکان نخورد چکار باید کرد؟
اگر جنین تکان نخورد چکار باید کرد؟

اگر جنین تکان نخورد چکار باید کرد؟

بی شک یکی از قشنگ ترین لحضات هر مادری تکان خوردن جنین در شکم اوست

 

اما این تکان خوردن ها چقدر است ، تکان خوردن جنین نشانه ای برای سلامت بودن جنین است.

از چه زمانی باید جنین تکان بخورد؟

در هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری جنین شروع به تکان خوردن میکند ، البته در بعضی مواقع شاید مادر به دلیل بی تجربه بودن متوجه این تکان ها نشود. گاها میتوان از هفته ۱۶ متوجه این تکان خوردن ها شد.

اگر تا هفته ۲۴ بارداری متوجه هیچ حرکتی نشدید نگران نباشد طبیعی استاما پس از آن به ماما یا متخصص زنان مراجعه کنید تا شما و جنین را معاینه کند.

دلیل تکان خوردن جنین چیست؟

با پیشرفت علم پزشکی و ساخته شدن اسکن های اولتراسوند دلیل تکان خوردن جنین مشخص شده است و بینشی وسیع در اختیار پزشکان قرار گرفته است. تکان خوردن جنین از موقعی شروهع می شود که حتی برای زنان باردار هم قابل تشخیص نمی باشد و مقداری طول می کشد تا مادر باردار تکان خوردن جنینش را حس کند.

در هر ماهی از بارداری با رشد کودک حرکات او هم متفاوت تر از ماه قبل خواهد شد. هنگام سونوگرافی بعضی از جنین ها بیدار هستند و حرکت می کنند که مادرشان می تواند این حرکات را از روی صفحه دستگاه مشاهده کند.

آغاز تکان خوردن جنین در هفته هفتم تا هشتم بارداری است. مثلا هنگامی که یک طرف خم می شود یا حرکت ناگهانی کوچک در رحم شما ایجاد می شود.

انواع تکان خوردن جنین در ماه های بارداری

۱٫ جنین در هفته ۹ بارداری توانایی تکان دادن دست و پا، مکیدن و بلع و سکسه را دارد.

۲٫ جنین در هفته ۱۰ بارداری توانایی تکن دادن سر، بالا آوردن دست برای لمس صورت و باز کردن فک را دارد.

۳٫ جنین در هفته دوازدهم می تواند خستگی را با کشیدن خمیازه و باز نگاه داشتن دهان خود نشان دهد.

۴٫ جنین در ۱۴ هفتگی می تواند چشم هایش را حرکت دهد.

۵٫ جنین در ۱۵ هفتگی می تواند انگشت شست را بمکد. او برای مکیدن بیشتر انگشت شستش را می مکد که فقط انگشت یا دست چپ یا راست می مکد که پس از بارداری می توانید متوجه بشوید که دست راست بوده یا دست چپ.

تکان خوردن جنین در ماه های آخر بارداری

با بزرگ شدن جنین و بالا رفتن ماه های بارداری حرکات جنین هم قوی تر می شود و جنین که در ابتدا حرکاتش ملایم است و مانند بالا زدن یا ایجاد حباب بود، شروع به هل دادن، چرخش، پیچش و حتی لگد زدن می کند تا به این وسیله حرکات دست و پاهای ظریفش را به شما ثابت کند.

در خیلی از مواقع هم جنین می خوابد و حرکتی نمی کند پس اگر جنین شما در سونوگرافی حرکتی نکرد نباید ناراحت باشید زیرا او شاید خواب باشد. در اواخر بارداری زمان استراحت کودک طولانی تر می شود و جنین برای استراحت کردن نیاز به ۲۰ دقیقه زمان دارد حتی در ماه های آخر این زمان به ۵۰ تا ۷۵ دقیقه هم می رسد.

 

تکان خوردن جنین؛ هر روز باید چند لگد از طرف جنین حس کنم؟

تعداد لگدهایی که مادر ممکن است در طول بارداری از طرف جنین احساس کند، متفاوت است و هیچ رقم دقیقی نیست .با ریتم حرکت فرزندی که داخل شکم تان است آشنا شوید و سعی کنید در طول ساعت های بیداری بدنتان را با الگوی حرکات جنین مطابقت دهید.اگر نگران شدید که چرا جنینتان تکان نمی خورد و این سوال بریتان به وجود آمد که آیا برای جنینتان اتفاقی افتاده است یا نه؟ این روش ها را امتحان کنید.

۱٫ وقتی شما در حال حرکت هستید شاید جنینتان حرکت نکند اما وقتی شما حرکتی ندارید و در حال استراحت هستید، احتمال دارد که بیدار شود بنابراین یک میان وعده سبک بخورید و پاهایتان را بالاتر ازبدنتان قرار دهید و کمی استراحت کنید.

۲٫ یک لیوان آب یخ بخورید ،آب یخ باعث می شود تا دمای بدن پایین آید و جنین برای اینکه خود را از سرما دور کند به حرکت بپردازد . همچنین خوردن یک لیوان شربت نیز سبب کسب انرژی لازم برای حرکت کردن جنین می شود.

۳٫ ایجاد سر و صدا نیز ایده خوبی برای حرکت کردن جنین است . برای این کار می توانید در را محکم ببندید یا با صدای بلند موسیقی گوش کنید تا جنین بیدار شود.

اگر با انجام این کارها جنین به حرکات پرداخت مشکلی وجود ندارد اما اگر با انجام این سه روش نیز جنین حرکت نکرد باید به پزشک مراجعه کنید .

 

چه زمانی باید برای تکان نخوردن جنین به دکتر مراجعه کنم؟

اگر متوجه یکی از علائم زیر را داشتید به مراکز درمانی بروید و به پزشک مراجعه نمایید.

  • اگر دو ساعت به پهلو دراز کشیدید اما جنین کمتر از ده لگد زد یا حرکت نمود .
  • اگر سر و صدا ایجاد نمودید اما جنین بیدار نشد و حرکت نکرد.
  • اگر به تدریج یا ناگهانی حرکت جنین و تعداد ضربه های او به دیواره شکم مادر کم شد.

با مشاهده علائم بالا می توانید به متخصص مراجعه کنید تا ضربان قلب جنین را اندازه بگیرد و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی کند و شما را از سالم بدون جنین مطمئن کند. اما اگر باز هم احساس کردید که حرکت جنین خیلی کم شده است به پزشک خود اطلاع دهید تا خیال شما راحت شود.