This page needs JavaScript activated to work. جهان پس از کرونا چگونه است؟

جهان پس از کرونا چگونه است؟

0 دیدگاه 16 فروردین 1399 چاپ خبر بازدید: 357

جهان پس از کرونا چگونه است؟

جهان پس ار کرونا

شاید تا به حال به این فکر کرده باشید که جهان پس از کرونا چگونه است ، آیا کرونا بشریت را منقرض میکند یا درمان میشود و به دنیای قبل از کرونا باز می گردیم؟

اما آنچه برای همه روشن است ، ایجاد تغییراتی در وضعیت جهان از جمله جنگ ، صلح ، تحریم و... می باشد.

طی یک  قرن گذشته ، کرونا (کووید-۱۹) خطرناکترین وبزرگترین اتفاق در زندگی بشر است، درست است کرونا در مقایسه  با اتفاق های دیگری ( جنگ جهانی  و...) که در یک قرن اتفاق افتاده تلفات کمتری گرفته است ، اما تخمین زده می شود خسارت های کرونا بیشتر از جنگ های جهانی یک قرن گذشته باشد.

ضرور است بر این قضیه استوار باشیم *

 انسان در طول تاریخ آسیب  های فراوانی  از بیماریهای همه گیر غالبا ویروس ها و جنگ های قاره ای دیده، اما پس جنگ جهانی دوم که به شکل گیری اتحادیه اروپا انجامید  انسان امروزی بر این باور رسیده که  رهبری این زندگی روزمره با استفاده از عقلانیت و منطق  سهولت بیشتری دارا است ،  که در بخش های مختلف زندگی به این توانایی دست پیدا کرده است . باتوجه به تنش های سیاسی و نظامی که غالبا بیشتر  در بین کشور های آسیای میانه و کشور های حاشیه خلیج فارس  دیده میشد ،غافل نشویم که تنش های ایالات متحده آمریکا و ایران هم از این قضیه استثنا نیست .  گاها خطر جنگ های نوظهور در افکار افراد  خطور می کرد  که  اسم عامیانه ان را می توان جنگ جهانی  سوم گذاشت.

(war world 3 )  گذشت اما شیوع مهمان ناخوانده ( ویروس کرونا-  covid 19 )  که یک ویروس میکروسکوبی  اما با قدرت شیوع بالا نسبت به  عموزاده های خود ( مرس – سارس ) دارد. این ویروس که سفارش را از سه ماه پیش از بدن یک موجود  کوچک  آغاز کرد و و با سفر و تماس با اولین گونه بشری اقامت یافت  سفر به دور زمین از همین  جا شروع شد  . در فاصله ی  اندک سه ماه 199 کشور را  در نوردید .

امروز دیگر کره ی شمالی و ایران وآمریکا در صدر اخبار دنیا نیستن یا تنش خاورمیانه موضوع مورد بحث شبکه های تلوزیونی نیست.آنچه امروز مورد بحث است ، کروناست . این ویروس میکروسکوپی امروز تمام دنیا در موردش بحث می کنند و علم و منطق بشریت را به زانو درآورده.

باور اینکه بگیم کرونا دنیا را منقرض میکند ، سخت و بعید است . اما بطور قطع تغییراتی را در جهان ایجاد میکند و از خود بجا می گذارد.

ازجمله تغییر بزرگی که کرونا ایجاد کرده ، میتوان به این موضوغ اشاره کرد که کرونا به بشریت آموخت آنچه تاکنون دولت های جهان اول را میساخت و به آن اهمیت میدادند دیگر با ارزش نیستند ، کرونا ثابت کرد که دیگر مرز بندی های جغرافیایی خیلی نتیجه بخش نیست و چیزی که لازم به تفکر و بازنگری است همکاری و هماهنگی مابین انسان در مقابل آسیب های محیطی است.

بر اساس آمار سازمان جهانی 80 درصد مردم جهان به این ویروس مبتلا می شوند و در بین افرا د حدود 10 درصد جان  خود را از دست می دهند و تسلیم می شوند.

چیزی که بجا می ماند ایجاد دگرگونی در فرهنگ ها می باشد.

مثلا تصور کنید 80 درصد مردم افغانستان به این ویروس مبتلا شوند ، در این صورت گروهک های تروریستی دیگر بجای برنامه ریزی برای حملات انتحاری باید وقت و هزینه خو را روی درمان خود صرف کنند و در شهرهای بزرگ و محلات پراکنده میشوند تا خود را درمان کنند ، در این حالت دیگر این گروهک در یک مکان متمرکز نیستند.

شاید شنیده باشید این ضرب المثل رو که میگه "احتیاج ، مادر ایجاد" در واقع میگوید که تا زمانی که در فشار نباشیم به فکر راه حل نیستیم .

همچنین در تاریخ ثبت شده که در زمان هایی که در اوج فشار بودیم پیشرفت بیشتری داشتیم.

اروپا را در نظر بگیرید بعد از جنگ های جهانی به عقلانیت روی آورد و همین نتیجه همان فشار است.

دلیل انتشار و شیوع کرونا چه از بدن یک موجود کوچک باشد و یا از آزمایشگاه درز کرده باشد، پیامش را به انسان ها رساند و به آموخت که پیشرفت های که تاکنون به وجود آمده ، برای مقابله با آسیب های محیطی کافی نیست و در این محیط جغرافیایی لازم است تمام امکانات مابین انسان ها در سراسر کره خاکی به اندازه مساوی تقسیم شود .

پس بدون شک انسان ها کرونا را فراموش نخواهند کرد و از این به بعد برنامه های مدون تری خواهند داشت.

کرونا را شکست می دهیم ، این منطق ماست .