مشاوره آنلاین روانشناسی ، اهمیت و مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین روانشناسی ، اهمیت و مزایای مشاوره آنلاین

0 دیدگاه 12 اردیبهشت 1400 چاپ خبر بازدید: 2129
مشاوره آنلاین روانشناسی ، اهمیت و مزایای مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین ، مشاوره تلفنی با بهترین پزشک و روانشناس
مشاوره روانشناس سنندج ، مزایای مشاوره تلفنی و آنلاین ، فعالسازی مشاوره آنلاین‌، نرم افزار نوبت دهی و مشاوره آنلاین ، نرم افزار مشاوره پزشک
مشاوره آنلاین روانشناسی ، اهمیت و مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین روانشناسی ، اهمیت و مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین روانشناسی چیست؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی، امکان دریافت خدمات در تمامی حوزه های علمی و درمانی افزایش یافته است. مشاوره روانشناسی برای همه ی افراد لازم است تا بتوانند مشکلات و بحران های زندگی خود را به خوبی حل کرده و پشت سر بگذارند. اما بسیاری از افراد، به دلایل مختلف امکان دسترسی به مشاوره حضوری را نداشته و نمی‌توانند از راهنمایی‌های متخصصان بهره ببرند. مشاوره آنلاین این امکان را برای آن ها فراهم می‌کند. همچنین مشاوره آنلاین از مزایای زیادی همچون دسترسی راحت تر، هزینه کمتر، راحتی بیشتر و غیره برخوردار است. مشکلاتی همچون افسردگی، اضطرب، مشکلات شغلی و سایر موارد مشابه به خوبی توسط مشاوره آنلاین درمان می‌شوند و نتیجه بخش هستند. در ادامه مقاله به بررسی کامل این موضوع پرداخته‌اهمیت مشاوره روانشناسی

هدف اصلی مشاوره این است که به افراد کمک کند تا بتوانند مشکلات تحصیلی، حانوادگی، فردی، ازدواج، شغلی و غیره خود را حل کنند و باعث می‌شود که افراد الگوهای فکری و رفتاری خود را بشناسند تا بتوانند جنبه های مختلف زندگی خود را بهبود بخشند. همچنین روانشناس کمک می‌کند که افراد نسبت به مشکلات روحی، رفتاری و ذهنی خود آگاهی پیدا کنند و در مقابل این مشکلات توانمند شوند. برخی دیگر از دلایل اهمیت مشاوره عبارتند از:

اهمیت مشاوره روانشناسی

_رشد قدرت تفکر و قدرت حل مساله

_آگاهی نسبت به نقص های شخصیتی و برطرف کردن آن ها

_حل مشکلات بین فردی

_کاهش خطا در هنگام تصمیم گیری

 

منظور از مشاوره آنلاین روانشناسی چیست؟

مطابق با پیشرفت تکنولوژی، حوزه های مختلف علمی نیز پیشرفت کرده اند و روش های ارائه خدمات را گسترش داده اند. روانشناسی نیز یکی از همین حوزه ها می‌باشد. روانشناسی آنلاین به این صورت است که  افراد از طریق اینترنت و بدون مراجعه به کلینیک، مشاوره روانشناسی دریافت می‌کنند. مشاوره آنلاین به روش های متعددی انجام می‌شود که عبارتند از:

_پیام متنی

_ایمیل

_گفتگوی متنی آنلاین

_تماس اینترنتی صوتی

_تماس اینترنتی ویدیویی

 

مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره روانشناسی آنلاین دارای مزایای متعددی می‌باشد که عبارتند از:

1. هزینه کم

در اکثر سایت ها، هزینه مشاوره آنلاین کمتر از مشاوره حضوری است. جلسه های مشاوره آنلاین حدودا 45 تا 60 دقیقه می‌باشند اما  سایت های مختلف بسته های پیشنهادی مخصوص به خود نیز دارند. به طور کلی هزینه مشاوره آنلاین یک سوم تا پنجاه درصد کمتر از مشاوره حضوری است.

2. ارتباط سریع تر با درمانگر

برخی از مراجعان در شرایط روحی قرار دارند که نمی‌توانند برای مراجعه حضوری صبر کنند. دسترسی به مشاوره آنلاین سریع تر است و افراد می‌توانند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنند.

3. وقت کمتر

مراجعه حضوری به روانشناس، نیازمند وقت و زمان زیادی است. برای مشاوره آنلاین نیازی نیست که برنامه روزمره خود را تغییر دهید و همچنین احتیاجی به رفت و آمدهای طولانی مدت نیست و شما می‌توانید به راحتی و در هر مکانی که هستید، با روانشناس خود ارتباط برقرار کنید.

4. دسترسی راحت تر

مشاوره آنلاین این امکان را فراهم می‌کند تا افرادی که در مناطق دور زندگی می‌کنند، افرادی که مشکلات جسمی و حرکتی دارند و سایر افرادی که دسترسی به مشاوره حضوری ندارند، به راحتی بتوانند از خدمات روانشناسی بهره ببرند.

6. راحتی در بیان مطلب

برخی از افراد نمی‌توانند به صورت حضوری مشکل خود را بیان کنند و با روش های خاص خود راحت تر هستند. مثلا مراجع می‌تواند انتخاب کند که به صورت متنی و به وسلیه پیام دادن با روانشناس خود صحبت کند. به این صورت افراد می‌توانند در هر زمانی که می‌خواهند و به روشی که با آن راحت هستند از مشاوره روان‌شناسی بهره مند شوند.

7. محرمانه بودن

محرمانه بودن اطلاعات در تمامی روش های خدماتی مشاوره روان‌شناسی قابل اطمینان است. در مشاوره آنلاین روانشناسی نیز هیچ مکالمه ای ضبط نخواهد شد و هیچ کس در جریان اطلاعات شخصی شما قرار نخواهد گرفت.

 

مشاوره آنلاین نیازمند چه مواردی است؟

برای این که جلسه مشاوره شما تا حد امکان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید، لازم است که مواردی را رعایت کنید. این موارد عبارتند از:

_برای برقرای ارتباط به صورت انلاین لازم است که از اینترنت پر سرعت برخوردار باشید تا در حین جلسه دچار مشکل نشوید.

_زمانی را برای تشکیل جلسه انتخاب کنید که کاری نداشته باشید و از نظر فکری آرام باشید.

_تلفن های خود را از دسترس خارج کنید تا نظم جلسه برهم نخورد.

_سعی کنید در طول جلسه تنها باشید و در صورت حضور اطرافیان، از آن ها بخواهید که شما را تنها بگذارند تا در آرامش کامل صحبت کنید.

_در طول جلسه، کاغذ و قلمی با خود به همراه داشته باشید تا بتوانید نکات گفته شده را یادداشت کنید.

 

عوامل موثر در نتیجه بخش بودن جلسات مشاوره

علاوه بر موارد فوق، عوامل دیگری نیز در موثر بودن جلسات مشاوره نقش دارند که عبارتند از:

_صراحت و راستگویی در بیان مشکل

_اعتماد به مشاور

_عدم پیش داوری و قضاوت در مورد مشاور

_خوش بینی نسبت به جلسات و نتیجه بخشی آن

_انجام راهکارها و تکالیفی که درمانگر مشخص می‌کند.

_پیگیری جلسات و صبور بودن برای نتیجه گیری

نکته: روان درمانی نیاز به صبر و حوصله دارد و لازم است که برای نتیجه بخش بودن آن صبر داشته باشید. البته برخی از مشکلات با یک جلسه نیز قابل درمان هستند و می‌توان تاثیر آن ها را مشاهده کرد.

 

مشاوره آنلاین برای چه افرادی مناسب است؟

مشاوره آنلاین برای درمان برخی مشکلات بسیار موثر است. این مشکلات عبارتند از:

_افسردگی. برای اطلاع از علائم افسردگی کلیک کنید.

_اضطراب

_مشکلات شغلی

_مشکل در روابط خانوادگی و اجتماعی

_تغییرات و بحران های زندگی

_غم از دست دادن عزیزان

_اختلال استرس پس از سانحه

_کمبود اعتماد به نفس. 

_وسواس های فکری و رفتاری

_مشکلات فرزندان

_مهارت های فرزند پروری

نکته: مشاوره آنلاین برای افرادی که دچار مشکلات حاد روانی همچون توهم و هذیان هستند، مناسب نیست. همچنین افرادی که قصد خودکشی دارند نیز بهتر است که به مشاوره حضوری مراجعه کنند.

فعالسازی مشاوره آنلاین پزشک و مشاور