طلاق عاطفی و درمان آن...

طلاق عاطفی و درمان آن...

0 دیدگاه 23 آذر 1400 چاپ خبر بازدید: 657
طلاق عاطفی و درمان آن...
طلاق عاطفی و درمان آن...
طلاق عاطفی چیست؟
طلاق عاطفی نوعی از جدایی است که درآن زن و شوهر اگر چه باهم زیر یک سقف زندگی می کنند اما هیچ مهر و عاطفه ای بین آنها حاکم نیست‌.

‌در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می کنند و روی از هم برمی تابند چراکه اعتمادشان به یکدیگر و جذابیت‌شان برای هم کاهش یافته است‌.

طلاق عاطفی چیست؟

 

طلاق عاطفی نوعی از جدایی است که درآن زن و شوهر اگر چه باهم زیر یک سقف زندگی می کنند اما هیچ مهر و عاطفه ای بین آنها حاکم نیست‌.

‌در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خود را از یکدیگر دریغ می کنند و روی از هم برمی تابند چراکه اعتمادشان به یکدیگر و جذابیت‌شان برای هم کاهش یافته است‌.

امام جعفرصادق (ع)درخصوص طلاق می فرماید: هیچ حلالی در نزد خدا منفورتر از طلاق نیست و نیز می فرماید: خداوند خانه ای که در آن مراسم عروسی باشد را دوست می دارد و خانه ای را که در آن طلاق باشد دشمن می دارد و هیچ چیزی در پیشگاه خداوند"منفورتر از طلاق نیست‌.

 طلاق عاطفی را اولین مرحله در فرآیند طلاق و بیانگر رابطه زناشویی رو به زوالی می توان دانست که احساس بیگانگی جایگزین آن می شود .

طلاق عاطفی می تواند طیف وسیعی از قهرهای ساده تا بگو مگوهای جدی و در گیری های فیزیکی و خشونت را در برگیرد، این نوع طلاق که با مفهوم دل زدگی زناشویی هم پوشانی زیادی دارد و صفتی است که در آن احساسات منفی، خشم، ناامیدی، زیان، رنجش، تنفر و دشمنی جایگزین احساسات مثبت عشق و علاقه ی متقابل در روابط زوجین می شود.

‌مراقب طلاق عاطفی باشید!

این وضعیت در طول زمان اتفاق می افتد و شدت آن می تواند از زوجی به زوج دیگرمتفاوت باشد، در طلاق عاطفی، زندگی زناشویی در زیر یک سقف ادامه خواهد یافت اما روابط عاطفی زوجین از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. این وضعیت می تواند تا آخرعمر زوجین ادامه یابد و یا در مرحله‌ای به طلاق قانونی ختم شود.

در طلاق عاطفی آسیب های وارده به فرزندان بسته به شرایط سنی و شخصیتی شان متفاوت است. مثلا اختلافات والدین و بی اعتنایی آنان به یکدیگر معمولا در کودکان کم سن و سال سبب می شود تا عادات غذایی آنها تغییر یابد و دچار کم اشتهایی شوند.

در فرزندان بزرگتراختلاف ها ممکن است آنان را به احساس گناه دچا رکند و آنان فکر کنند سبب این مشکلات آنها هستند، در نتیجه خشم و رنجش خود از این موضوع را بر روی خواهر و برادر و هم سن و سالان خودتخلیه کنند.

فضای مجازی و استفاده نادرست از این حوزه هم می تواند عامل و تشدید کننده طلاق عاطفی شود، پیامدهای نامطلوب طلاق عاطفی موجب می شود هر یک از زوجین تلاش کنند با برقراری رابطه‌ای جدید در فضای مجازی هیجانات و احساسات خود را بروز دهد.

این روابط می تواند با حضور در گروه های مختلف تلگرامی واتساپ و اینستاگرام صورت پذیرد و به عنوان روشی در دسترس و بدون محدودیت کمبودهای عاطفی و خلا ناشی از خالی بودن لذت و هیجان را در زندگی مشترک شان پرکند، که حتی می تواند در ادامه زمینه ساز روابط فرازناشویی و خیانت هم شود .

راهکارهای پیشنهادی که می تواند نشاط و هیجان را به فضای سرد و بی روح زوجین مبتلا به طلاق عاطفی تزریق کند کم نیستند و بسته به اراده زوجین و میزان بروز خلاقیت آنان در اجرای این ساز و کارها دارد.

برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) اختصاص دادن زمان مشخصی برای باهم بودن، پیاده روی دونفره، همراه شدن بابچه ها برای رفتن به پارک

۲) غافلگیر کردن: برگزاری جشن های کوچک برای موفقیت ها "جشن تولد" هدیه گرفتن بی‌مناسبت

۳) برنامه ریزی برای فعالیت های مشترک لذت بخش: طبیعت گردی آخرهفته، بازدید از نمایشگاه‌های هنری

۴) افزایش تعاملات اجتماعی:حضور در روابط اجتماعی سازنده و گروه ها ونهادهای کوچک اجتماعی

این فعالیت ها می تواندخون تازه ای در رگ های زندگی سرد و یخ زده زوجین مبتلا به طلاق عاطفی به جریان اندازد.

درمان طلاق عاطفی...

زندگی مشترک گاهی وقت‌ها به بن بستی می رسد که دیگر امکان ادامه مسیر وجود ندارد، برای همین زوجین تصمیم می گیرند اینطور مواقع از هم جدا شده و هرکدام مسیر جداگانه زندگی خودشان را ادامه دهند، اما این میان زوجینی هستند که علی رغم اختلافات عمیق در زندگی، به دلیل وجود فرزند یا مسائل مالی و اجتماعی و یا هر دلیل دیگر مجبور به ادامه مسیر و همراهی با هم هستند. همراهی که با سردی و سکوت همراه است و می‌تواند در صورت ادامه برای هردوی آنها خطرناک باشد.

فاطمه مرادی روانشناس در گفت و گو با به نوبه ، در این باره اظهار کرد: طلاق عاطفی به معنای جدایی عاطفی و علاقه میان زوجین است، یعنی زوجین در این حالت هیچ تبادل عاطفی با یکدیگر نداشته و ابراز علاقه‌ای به هم ندارند. در این حالت ارتباط میان زوجین به لحاظ روحی و جسمی و روانی و حتی از نظر کلامی با یکدیگر قطع شده و زندگی آنها رو به سردی و خاموشی کامل می‌رود.

مرادی گفت: طلاق عاطفی در حقیقت به این معنی است که زوجین زیریک سقف زندگی کرده اما در عمل مانند زوج طلاق گرفته و جدا از هم هستند و حتی در این شرایط نمی توان آنها را هم خانه دانست، چرا که افراد با هم خانه خود ارتباط کلامی دارند، اما زوجین در این حالت حتی از ارتباط کلامی با یکدیگر گریزانند.

نشانه های "طلاق عاطفی" چیست؟

این روانشناس به نشانه های طلاق عاطفی در زندگی زوجین اشاره کرد و افزود: اولین نشانه این است که زوجین به جای اینکه از دیدن یکدیگر و در کنار هم بودن احساس آرامش کنند، به محض دیدن هم احساس بدی دارند و هنگام دیدن طرف مقابل جملاتی مثل اینکه "باز دوباره پیداش شد" می گویند و اصلا تمایلی به دیدن یکدیگر ندارند.

مرادی گفت: نشانه دیگر وقوع طلاق عاطفی این است که زوجین هر کجا که می روند و پیش هر کسی که می نشینند، بدگویی همسر خود را می کنند و جلوی دیگران به یکدیگر متلک می‌گویند و به هم کنایه می زنند.

وی افزود: چنین زوجی تمایلی ندارند با یکدیگر دیده شوند و حتی حاضر نیستند با یکدیگر در مسیر کوتاهی همراه شوند و این حجم بیزاری و بی میلی نشانه بارز طلاق عاطفی است.

مرادی در ادامه با تاکید بر درمان پذیر بودن طلاق عاطفی گفت: وجود روانشناسان و مشاوران برای درمان چنین دردهایی در زندگی است و راهکارهایی وجود دارد که می تواند این طلاق عاطفی را درمان کرد.

این روانشناس گام اول در درمان طلاق عاطفی را مهارت "خوب گوش کردن" دانست و افزود: یکی از آسیب ها در روابط بین فردی در جامعه این است که بیشتر افراد صحبت های طرف مقابل را می شنوند اما گوش نمی کنند، به این معنی که فقط صدای طرف را شنیده اما به حرف های او دقت نمی کنند واین امر موجب می شود بسیاری سوءتفاهم ها پیش آمده و روابط دچار مشکل شود.

وی افزود: از طرفی زوجین باید نحوه گفت و گوی صحیح را هم یاد بگیرند و بتوانند با یکدیگر گفت و گو کرده و مشکلات را با حرف زدن با هم حل کنند.

اجاقِ زندگی را گرم نگه دارید/ همسر شما حق و حقوقی دارد

مرادی افزود: راهکار بعدی این است که به زوجین آموزش داده شود که طرف مقابل آنها حق و حقوقی دارد. متاسفانه در سیستم آموزش همواره فرد را با حق و حقوق خودش آشنا می کنیم، اما هیچ وقت آموزش ندادیم که دیگران  هم حق و حقوقی دارند که باید آنها را رعایت کرد.

این روانشناس تصریح کرد: باید به زوجین یاد داد طرف مقابل حق و حقوقی دارد که باید رعایت شود و باید حواسشان به خواسته های یکدیگر باشد، درست مثل دوران نامزدی که هریک از زوجین تلاش دارد خواسته های دیگری را برطرف کند و همین می شود که این دوران شیرینی زیادی برای زوجین دارد، اما متاسفانه بعد از ازدواج هریک از زوجین تنها به دنبال تامین نیازهای خود هستند و ادامه این روند، زندگی آنها را به سمت و سوی طلاق عاطفی می برد.

مرادی گفت: در زندگی زوجین باید تلاش کنند اجاق عشقشان را مدام گرم نگه دارند و برای این گرم نگه داشتن باید بدون چشم داشت به دنبال تامین خواسته های یکدیگر باشند و برای حفظ رابطه تلاش کنند، در غیراینصورت اجاق زندگی سرد و خاموش می شود.

این روانشناس افزود: در راهکار بعدی باید زوجین یاد بگیرند که طرف مقابل هم یک انسان است و می تواند خطاهایی داشته باشد و هیچ انسانی بی خطا نیست.

مرادی افزود: یکی دیگر از موضوعات مهمی که در روند درمان طلاق عاطفی باید به آن توجه کرد بحث تفاوت زن و مرد و آموزش این تفاوت ها به زوجین است، دو طرف باید ویژگی های یکدیگر را بشناسند و باید بدانند که زن و مرد با یکدیگر متفاوت هستند و شاید ویژگی که آن را تحقیر می کنند جزو ذات وجودی زن یا مرد باشد.

مرادی گفت: یکی دیگر از راهکارها هم بحث مدیریت و کنترل خشم است و نیز بحث یادگیری کنترل اضطراب است.

این روانشناس گفت: راهکار مهم دیگر هم این است که مرد باید تامین کننده نیاز مهرِ زن باشد و زن نیز باید تامین کننده نیاز قدرت مرد باشد، یعنی مرد باید به زن مهر و محبت داشته و حس ارزش به او بدهد و زن نیز باید به حرف های مرد گوش کرده و حس قدرت به او بدهد.

به 3 مولفه "عشق" احترام بگذارید

این روانشناس تاکید کرد: در مجموع زوجین برای درمان طلاق عاطفی باید یاد بگیرند که به سه مولفه عشق احترام بگذارند که این سه مولفه عبارتند از تامین نیازهای جنسی، احترام و تعهد.

مرادی گفت: در اولین مولفه، زوجین باید یاد بگیرند نیازهای جنسی یکدیگر را برطرف کنند. اگر نیاز جنسی هریک از زوجین، چه زن و چه مرد، برطرف نشود، رابطه به سردی می گراید و در این زمینه نیاز است زوجین مهارت های عشق ورزی و رابطه جنسی را یاد بگیرند و نباید برای این رابطه بر دیگری منت بگذارند.

وی افزود: در مولفه دوم که احترام است، زوجین باید یاد بگیرند به یکدیگر احترام گذاشته و همدیگر را بابت کارهایشان سرزنش و تحقیر نکنند.

مرادی خاطرنشان کرد: این احترام باید با محبت و ترس همراه باشد، یعنی افراد نباید محبت مطلق داشته باشند، طوری که طرف مقابل آنقدر صمیمی شود که کار به بی احترامی بکشد و باید ضمن ابراز محبت، ترسی در وجود دو طرف باشد که نگران باشند کاری نکنند که طرف مقابل ناراحت شود.

وی افزود: مولفه سوم و مهم عشق هم بحث تعهد است، زوجین باید به یکدیگر تعهد داشته باشند و باید بدانند که حتی یک گفت و گوی صمیمی با جنس مخالف می تواند همسر آنها را آزرده کرده و نسبت به زندگی سرد کند، بنابراین باید این تعهد را در تمام سطوح ارتباط خود با دیگران مدنظر قرار دهند و مراقب رفتارهای خود با جنس مخالف باشند.

طولانی شدن طلاق عاطفی زوجین را بیمار می کند/ بیشترین خطر متوجه فرزندان است

مرادی در ادامه با بیان اینکه استمرار طلاق عاطفی بدون درمان آن می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد، گفت: طولانی شدن سردی رابطه می تواند موجب افسردگی و انزوای زوجین و بروز اختلالات روانی در آنها شود.

وی افزود: تداوم این سردی می تواند هریک از زوجین را چه به لحاظ جسمی و چه به لحاظ روحی بیمار کند و یا زمینه ساز یک سری خیانت ها شود که آسیب های جدی برای خانواده به همراه خواهد داشت.

این روانشناس خاطرنشان کرد: بیشترین آسیب طلاق عاطفی متوجه فرزندان خانواده است. در حال حاضر اکثر افرادی که دچار اختلالات روانی هستند در دوران کودکی خود در خانواده‌های سردی بزرگ شده اند، خانواده‌هایی که در آنها گرمای زندگی وجود نداشته و پدر و مادر رابطه خوبی با هم نداشته اند.

وی افزود: پدر و مادری که نتوانند به خوبی با هم ارتباط برقرار کنند قطعا نمی توانند فرزندان خوبی تحویل جامعه دهند، بنابراین خطر بزرگ طلاق عاطفی متوجه فرزندان است و نیاز است زوجین در صورت مشاهده نشانه های طلاق عاطفی هرچه سریعتر برای درمان آن اقدام کنند.

دریافت نوبت مشاوره از روانشناس